• English
  • Français
  • Polski
  • Русский

Euro 2012 - podsumowanie

Zakończył się długo oczekiwany turniej. Natychmiast ruszyła lawina opinii i ocen. Niektóre jej efekty pojawiły się tuż po zakończeniu naszego meczu z Czechami. Trener zakończył pracę z reprezentacją. To nic niezwykłego, zwłaszcza w sytuacji, kiedy wynik, jaki osiągnął zespół okazał się daleki od deklarowanego i oczekiwanego. Bez wątpienia odpadnięcie gospodarza w początkowej fazie turnieju jest nokautem nie tylko dla środowiska sportowego. Cała, misternie budowana atmosfera święta runęła bardzo szybko. Niestety nie pomogły wszelkie zabiegi propagandowe, które robiły wszystko, aby podtrzymać pozytywny nastrój. Tak naprawdę większość czuła się jak wyrolowana przez plajtujące biuro podróży, kiedy mając perspektywę spędzenia dwóch tygodni w Egipcie trzeba było zwijać się z hotelu zaledwie po dwóch dniach.

Jednak jako trener na turniej patrzę przede wszystkim w kontekście wyniku sportowego. Ale nie sam suchy wynik jest podstawą mojej subiektywnej oceny. Szukam również innych ciekawych aspektów występu poszczególnych reprezentacji. Moja klasyfikacja turniejowa wygląda następująco:

1. Hiszpania - mistrzostwo z rozpędu ...
Typowani jako główni faworyci - nie zawiedli, ale oczekiwania związane z jakością gry były zdecydowanie większe. Improwizacja z wystawieniem do jedenastki sześciu pomocników (bez nominalnego napastnika) tym razem powiodła się, jednak na kolejną imprezę już wystarczy.

2. Włochy - trener, najistotniejszy element srebra ...
Największa, pozytywna niespodzianka. Ocena dotyczy nie tylko samego wyniku, ale i tego, co pokazała ekipa podczas całego pobytu. Architektem sukcesu był trener. Prandelli - najlepszy trener na Euro. Selekcja, przygotowanie, taktyka, prowadzenie zespołu, kontakt z mediami !!!

3. Niemcy - jeszcze nie teraz ...
Możliwe, że oczekiwania były większe, ale najmłodszy zespół turnieju musi jeszcze nauczyć się wygrywać ważne mecze, nawet w dniu, w którym zupełnie nic nie wychodzi. Potencjał piłkarski zwiastujący dominację w Europie przez najbliższe lata.

4. Portugalia - królewski styl z Madrytu ...
Dowód na to jak klubowy styl potrafi przesiąknąć reprezentację. W tym przypadku zadziałało to bardzo pozytywnie. Najwyraźniejsza progresja formy i jakości w trakcie turnieju. Przykład, jak powinna rozwijać się drużyna w trakcie takiej imprezy. Optymalny wynik z plusem w postaci najlepszego piłkarza turnieju - Ronaldo.

5. Anglia - nieprzygotowani ...
Osiągnięty wynik zawdzięczają jedynie kulturze i piłkarskiej solidności niektórych zawodników. Pomimo widocznych pozytywnych aspektów drużyna sprawiała wrażenie grupy piłkarzy wyrwanych z urlopów. Zabrakło przede wszystkim czasu na skonsolidowanie i odpowiednie przygotowanie do turnieju w Polsce i na Ukrainie. Jest nadzieja, że będą gotowi na turniej ... w Londynie.

6. Grecja - ambicja i determinacja ...
Esencją występu w Euro - mecz inauguracyjny z gospodarzem. Wydobycie się z pozycji ofiary na pozycję agresora w takich okolicznościach to wynik niecodziennej determinacji sportowej piłkarzy oraz spokoju i rozsądku trenera.

7. Czechy - pół kroku przed nami ...
Wynik adekwatny do możliwości i tego wszystkiego, co odnosi się do piłkarskiego potencjału kraju, z którym najczęściej sie porównujemy. Nie tylko w ostatnim, najważniejszym meczu - Czesi ciągle od nas lepsi.

8. Ukraina - dobra mina do złej gry ...
Słaby wynik. Nawet wygrana na inaugurację była ponad stan. Gospodarze próbowali nadrabiać dobrą miną, ale żeby robić miny trzeba mieć twarz. Takiej, aktualnie sborna Ukrainy nie posiada. Ostatnie podrygi weteranów a następców nie widać.

9. Szwecja - jeden meczu nie wygra ...
"Ibra" to najlepszy centralny napastnik Euro 2012. To zdecydowanie za mało na dobry wynik w turnieju. Wrażenie pozostawiły jedynie stałe fragmenty gry.

10. Chorwacja - nawet czapka nie pomogła ...
Nic szczególnego. Chorwacja niewiele wniosła do turnieju. Nawet piłkarski żywioł i temperament nie był taki jak zwykle, a czapka trenera do garnituru nie była już zaskoczeniem, bo gdzieś już to widzielismy.

  11. Dania - skandynawska nuda ...
Gra i wynik adekwatny do pozycji w Europie. Czasami jakiś zaskakująca wygrana, potwierdzająca, że niespodziewany i niezwykły sukces przed laty to kwestia niezwkłego zbiegu okoliczności i wielkiej dozy szczęścia.

12. Irlandia - maskotka turnieju ...
Wynik sportowy przewidywany - żaden. W społecznym ujęciu zjawiska, jakim jest turniej Euro - mistrzowstwo świata. Współgospodarz imprezy w Polsce. Kibice - wzór do naśladowania.

13. Francja - nadal w kryzysie ...
Wielu dobrych piłkarzy, ale nadal brak zespołu. Bez stylu, tempa i pomysłu. Każdy na swój rachunek. Wymiar występu w turnieju - blady jak twarz trenera po ostatnim meczu.

14. Rosja - pomylone kierunki ...
Imponujacy występ na otwarcie. Potem równo w dół. Jak na możliwości kraju - mało ciekawych, nowych piłkarzy. Odnieść można wrażenie, że dla tego pokolenia liga krajowa jest podstawowym źródłem inspiracji i ambicji sportowych.

15. Holandia - przekwitłe tulipany ...
Totalna klapa! Trener zapakował do samolotu wszystkie piękne kwiatki. Nie potrafił jednak zrobić ładnego bukietu, ponieważ w trakcie turnieju niektóre zwiędły, a innym opadły płatki z powodu braku powietrza lub wody
.

16. Polska - bez trenera ...
 


Marek Zub    10.07.2012

  


 

 

 

 

© 2011-2014 Marak Zub.