• English
  • Français
  • Polski
  • Русский

Do przeczytania ...

Rozpoczyna się okres przygotowań do sezonu. Przed piłkarzami i trenerami wiele godzin spędzonych w podróży i hotelach. Jednym z istotnych elementów dobrego odpoczynku i relaksu może okazać się ciekawa lektura. Oto moja propozycja.
Koniec roku sprzyja dokonywaniu podsumowań. Jest to okres, w którym pojawia się najwięcej wszelkiego rodzaju bilansów i plebiscytów. Sport nie odbiega w tej materii od innych dziedzin życia. Bilanse  te dotyczą bardzo wielu aspektów i są bardzo różnorodne. Jedne odnoszą się bezpośrednio do wyników sportowych, inne do różnorodnych rankingów i klasyfikacji. Jednak szczególną wartość posiadają podsumowania, które obejmują szeroki zakres czasu. 
Ostatnio, nie tylko wśród sportowców, panuje moda na pisanie autobiografii. Jest to swoista forma przedstawienia zbioru własnych dokonań i osiągnięć. W ostatnich miesiącach na rynku książkowym pojawiło się kilka takich pozycji. Jedną z najciekawszych, moim zdaniem, jest ”Powrót do życia”, książka, którą napisał Lance Armstrong, amerykańska gwiazda kolarstwa.

Wśród propozycji związanych z piłką nożną najciekawsze to: „Rok w Raju”- Andres Iniesta, oraz „Moje życie, moja historia”- Ryan Giggs. Podobnymi publikacjami, chociaż nie należącymi do autobiografii są: „Messi. Historia chłopca, który stał się legendą” oraz „Torres”, których autorem jest Ciaoli Luca specjalizujący się w tworzeniu książkowych wizerunków współczesnych piłkarzy.

Korzystając z rankingowego ujęcia tematu, dla mnie numerem jeden jest pozycja pod tytułem „Open”. Jest to autobiografia Andre Agassiego, jednego z najlepszych i najbardziej utytułowanych tenisistów w historii. Tenis jest sportem szczególnym ze względu na niezwykłą złożoność istotnych elementów, które decydują o sukcesie. Wiele ważnych, często dramatycznych meczów, które opisuje w swojej książce, pamiętam z przekazów telewizyjnych. Teraz, dzięki lekturze istnieje możliwość zapoznania się z kulisami tych, jak się okazuje, często niezwykłych wydarzeń. Motywacja i jej ewolucja, sprawy związane z treningiem i kontuzjami, stosunek do mediów i do rywali, to wszystko dotyczy typowych kwestii związanych z uprawianiem sportu. Agassi nie jest jednak typowy i w tym zawiera się cała wartość jego opowieści o tenisie i o ... życiu.


27.12.201  Marek Zub

© 2011-2014 Marak Zub.