• English
  • Français
  • Polski
  • Русский

Napastnik ...

Celem gry jest zwycięstwo, zdobycie bramki, obrona własnej przed atakiem przeciwnika, a jednocześnie zapewnienie oglądającym dobrej zabawy i dobrego widowiska poprzez prezentowanie  gry, która jest ładna dla oka. Najlepsze efekty, najbardziej efektowne elementy meczu piłkarskiego związane są bez wątpienia z atakowaniem i grą ofensywną. Kluczową postacią w tej fazie gry jest napastnik. Współczesne tendencje dotyczące taktyki atakowania w większości przypadków opierają się na ustawieniu zespołu tylko z jednym, nominalnym napastnikiem. Czy jest to dobra koncepcja? Czym jest podyktowana? Jakie oczekiwania stawiane są przed piłkarzem grającym na tej pozycji?

Oczywiście, jak zwykle w piłce nożnej, ilu trenerów - tyle koncepcji i różne odpowiedzi na przykładowe, postawione wyżej pytania. W moim przekonaniu, odpowiedź powinna wynikać z pełnej analizy sytuacji, odnoszącej się do konkretnego zespołu. Najważniejsze jej aspekty to: struktura grupy w odniesieniu do ilości zawodników typowo ofensywnych, koncepcja i wizja gry preferowana przez trenera oraz konieczność posiadania pewnej elastyczności taktycznej, jako wypracowanego elementu.

W załadce "Taktyka" kilka moich uwag i spostrzeżeń dotyczących kwestii napastnika wraz z przykładami ćwiczeń treningowych. 


Marek Zub   10.04.2012          

 

© 2011-2014 Marak Zub.