• English
  • Français
  • Polski
  • Русский

Taktyka

Czym jest taktyka piłkarska? Jaka jest jej rzeczywista rola w szkoleniu piłkarza?

Jednym z podstawowych celów, pomijając kwestię wyniku, jest dążenie każdego z trenerów do tego, aby jego zespół grał efektownie, widowiskowo, aby sprawiał radość kibicom, wywoływał pozytywne emocje na trybunach, przyciągał uwagę mediów swoim ofensywnym stylem gry.

Jak zatem tego dokonać? Co należy robić? Jakie znaczenie w osiągnięciu tak postawionego celu ma osoba trenera? Jaka jest jego wiedza i doświadczenie w temacie taktyki? Takich pytań można postawić wiele. Odpowiedź na każde z nich to kolejna… lekcja taktyki.

Najważniejsza kwestia moim zdaniem to istota i ważność taktyki. Podstawowym zadaniem trenera pracującego z zespołem jest: zorganizować grupę ludzi, nauczyć ich współdziałać ze sobą, spowodować, żeby wartość sportowa grupy była wyższa niż suma umiejętności poszczególnych zawodników. W ten sposób definiuję taktykę.

Kolejnym kluczowym aspektem jest zrozumienie samej taktyki, jej głębi oraz złożoności poszczególnych detali i elementów, które decydują o jej wymiarze, skuteczności i efektywności. Taktyka to dla wielu wyjściowe przyporządkowanie piłkarzy do pozycji, modne operowanie nazwami najpopularniejszych systemów oraz kilka sloganów, powtarzanych często bez zrozumienia.

Taktyka to jednak coś zdecydowanie więcej, coś co można mimo wszystko zdefiniować w bardzo prosty sposób. Rafael Benitez określa to następująco: „… Najważniejszą rzeczą w taktyce jest poruszanie się twoich piłkarzy podczas przemieszczania się piłki...”  

Taktyka wyjaśnia dlaczego i gdzie powinni znajdować się w danym momencie na boisku poszczególni piłkarze. Pokazuje i wyznacza role każdemu z nich zarówno w fazie atakowania jak i bronienia. Definiuje najlepsze opcje, jeżeli chodzi o wybór kierunku podania piłki, jak również prędkość z jaką powinno być ono wykonane. Taktyka podpowiada, gdzie skierować piłkę, żeby przyjmujący ją był w komfortowej dla siebie sytuacji i mógł wykorzystać swoje możliwości w sposób jak najbardziej efektywny.

Taktyka pozwala na wydobycie z piłkarza pełni jego sportowych zalet ograniczając jednocześnie w sposób istotny walory przeciwnika.

Taktycznie zorganizowany i korzystający ze współpracy zawodników zespół okazuje się często skuteczniejszy niż drużyna zbudowana ze zdecydowanie lepszych piłkarzy. Arsen Venger trener Arsenalu Londyn uważa, że porażka to najczęściej efekt błędów w organizacji działania zespołu, braku możliwości wydobycia maksimum z posiadanych piłkarzy w danym momencie.

Taktyka pozwala kreować radość i zadowolenie, nie tylko tych, którzy ją realizują, ale również tych, którzy na nią patrzą z trybun i ławek rezerwowych. Warunkiem jest oczywiście - jej odpowiednie rozumienie! Bardzo często przy okazji meczów pomiędzy zespołami prezentującymi najwyższy światowy poziom (Liga Mistrzów, finały dużych imprez piłkarskich, prestiżowe mecze najlepszych zespołów w ligach krajowych) można usłyszeć narzekania na niski poziom widowiska. Czy jest on również rzeczywiście niski w kontekście taktycznym?

Taktykę należy rozpatrywać w obu aspektach gry: ofensywnym i defensywnym. Nie wszyscy to rozumieją. Działania kreujące w ataku ale i działania wpływające destrukcyjnie na ofensywę przeciwnika przeplatają się ze sobą. W rywalizacji zespołów doskonale przygotowanych o porównywalnych możliwościach piłkarskich i w szczególnych okolicznościach dochodzi najczęściej do równoważenia sił. Gra toczy się w centrum boiska, gdzie dominuje presja na piłkę, bezpośredni kontakt z przeciwnikiem, brak czasu na podjęcie najlepszej decyzji. Stąd wiele fauli, przerw w grze, co powoduje brak płynności działań. Taki obraz gry nie jest ładny dla oka, często nawet męczy przeciętnego widza. Jednak trener nie może patrzeć jak kibic. Takie mecze to też taktyczna rzeczywistość futbolu. W takich meczach również można dostrzec wypracowaną i założoną jakość działań. Takie momenty świadczą o konsekwencji pomiędzy przyjętym przez trenera planem gry a sposobem jego realizacji. Pokazują, jak skuteczny może być trener w odniesieniu do piłkarzy realizujących jego filozofię. Przykładem ostatnie mecze pomiędzy Barceloną a Realem Madryt.

Dostęp do niektórych materiałów wymaga zalogowania!


Marek Zub

1. Główne idee w nauczaniu obrony strefowej ze szczególnym uwzględnieniem gry pressingiem.  
2. Organizacja gry obronnej w systemie 1-4-3-3.  
3. Zadania i odpowiedzialność zawodników grających w systemie 1-4-4-2.  
4. System 1-4-4-2 według Sir Alexa Fergusona.  
5. System 1-4-3-3 według Jose Mourinho.    
6. Współczesny napastnik. Charakterystyka i zadania. (nowy materiał) !!!      

 

© 2011-2014 Marak Zub.