• English
  • Français
  • Polski
  • Русский

Przygotowanie fizyczne

Problematyka przygotowania fizycznego w piłce nożnej.

Piłka nożna to dyscyplina sportowa, w której przeplatają się dynamiczne akcje z przerwami wypoczynkowymi. Współczesne definicje dobrze przygotowanego fizycznie piłkarza brzmią różnie. Niemniej dobry zawodnik w aspekcie fizycznym to piłkarz "powtarzalnie" szybki. Zdolność do utrzymywania wysokiego poziomu działań dynamicznych czyli możliwość wykonywania wielu szybkich sprintów, zwrotów, nagłych zatrzymań i zmian kierunku ruchu bez znacznego spadku ich jakości w trakcie 90 minut meczu, to aktualnie w grach zespołowych cecha fundamentalna.

Istota piłki nożnej z punktu widzenia jakości wysiłku fizycznego, stanowi przedmiot wielu pytań i wątpliwości. Istnieją liczne teorie z tym związane. Rys. 1 pokazuje  prosty schemat motoryki piłkarskiej. Biorąc pod uwagę ilość zmiennych, które mają znaczenie, nie istnieje jedna, słuszna i niepodważalna koncepcja, którą wystarczy "transferować" do swojego klubu, aby osiągać sukcesy w tym zakresie.


Rys. 1 Schematyczne ujęcie motoryki piłkarza.

Całego procesu przygotowania fizycznego a potem oczekiwanej dyspozycji fizycznej piłkarza nie należy kojarzyć jedynie z samym treningiem. Optymalny skutek w tej kwestii może przynieść jedynie zintegrowane działanie w aspekcie trzech podstawowych czynników (trening, odżywianie, mentalność) przedstawione poniżej w formie schematu .

Jaki rzeczywiście przyniesie to efekt? Jak zwykle jest to trudne pytanie. Niemniej jedno jest pewne – wiele zależy od trenera, od jego świadomości, wiedzy, ale również doświadczenia. Należy również pamiętać, że przygotowanie fizyczne to tylko jeden z filarów wyniku sportowego, który trzeba budować w odniesieniu do jego piłkarskich odpowiedników takich jak technika operowania piłką oraz wiedza i umiejętności taktyczne.

Dostęp do niektórych materiałów wymaga zalogowania!


Marek Zub

1. Szybkość a wytrzymałość w piłce nożnej.

2. Koncepcja przygotowania szybkościowego.
3. Problematyka rozgrzewki w piłce nożnej.

 

© 2011-2014 Marak Zub.